Anasayfa » AnasayfaSlider » Yeni Mezun Gençler İki Yıl Boyunca Prim Ödemeyecek

Yeni Mezun Gençler İki Yıl Boyunca Prim Ödemeyecek

Yeni Mezun Gençler İki Yıl Boyunca Prim Ödemeyecek

 

Liseden mezun olan gence 20 yaşını, üniversiteden mezun olana ise 25 yaşını geçmemek şartıyla iki yıllık genel sağlık sigortası prim borcu muafiyeti getirildi. Gençler sağlıktan da yararlanabilecek.

Torba Yasada gençlere genel sağlık sigortası prim muafiyeti getiren düzenleme yasalaştı. Böylece liseden veya üniversiteden mezun olan bir genç üniversiteye girememiş ise mezun olduğu tarihten itibaren 2 yıl boyunca gelir testine girmeden ve prim ödemeden sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek.

SAĞLIK HİZMETİNİ ANNE VE BABA ÜZERİNDEN ALMAK MÜMKÜN

Çocukların anne ve babaları üzerinden sağlık hizmeti almaları mümkündür. Ancak bunun için yaş sınırı söz konusudur. Lise eğitimine devam eden bir çocuk 20 yaşına, üniversite eğitimine devam eden bir çocuk ise en fazla 25 yaşına kadar anne ve babası üzerinden sağlık hizmetlerinden faydalanabilir. Yaş sınırı aşıldıktan sonra eğitime devam edilse bile sağlık hizmetlerinden anne ve baba üzerinden faydalanması mümkün değildir. Yani yüksek lisans veya doktora yapan bir genç 25 yaşını geçmişse daha fazla anne ve babası üzerinden sağlık hizmeti alamaz.

SINAVI KAZANAMAYAN GENÇLER

Liseden mezun olduktan sonra üniversite sınavına giren gençlere 120 gün geçiş süreci tanınıyor. Üniversite sınavına giren genç sonuçlar açıklanıp ek yerleştirmeler de yapılana kadar genel sağlık sigortalısı olmak zorunda kalmıyor. Sınavı kazanan genç üniversiteye girmiş olduğu için anne ve babası üzerinden sağlık hizmeti almaya devam edebiliyor. Kazanamayan gencin ise ya sigortalı bir işe girmesi, ya da gelir testi yaptırması gerekiyor. Aksi halde kendisi adına her ay prim borcu birikiyor. Dolayısıyla sınavı kazanamayan gencin gelir testine girmesi gerekiyor.

25 YAŞINI DOLDURMUŞ GENÇLER İÇİN BİR YOL DAHA VAR

Yeni mezun olan gençler bu düzenleme ile prim muafiyetine kavuştular. Ancak yaş sınırını geçenler için de bir alternatif söz konusu,  25 yaşını geçmiş ancak henüz iş bulamamış bir üniversite mezunu İŞKUR’un işbaşı eğitim programına katıldığı takdirde, bu program boyunca İŞKUR bu gencin genel sağlık sigortası primini ödüyor. Aynı şekilde liseyi bitirmiş ancak 20 yaşını geçmiş bir genç de bu sayede hem çok büyük ihtimalle bir iş sahibi olacak, hem de program boyunca sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanabilecektir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  İş Hayatında Kiralık İşçi Dönemi

 

BORCU OLAN DA SAĞLIKTAN FAYDALANABİLECEK

Prim borcu birikmiş bir genç de sağlık hizmetlerinden faydalanmaya başlayabilecek. İlgili düzenlemede ‘prim borcuna bakılmaksızın’ ifadesi yer aldığı için adına prim borcu olduğu için daha önce hastanenin kapısından dönen gençler sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek. Aynı zamanda önümüzdeki dönemde bu durumdaki gençlerin prim borcuna af getirilmesi de gündemde.