Anasayfa » Sık Sorulan Sorular

Sık Sorulan Sorular

1- 50 bin TL Kosgeb hibe kredisi nasıl alınır ve başvuru şartları nelerdir ?

KOSGEB Girişimci desteği, girişimci bireylerin kendi işlerini kurmalarını teşvik eden bir KOSGEB desteğidir, 21 günlük eğitim alan girişimci adaylarına projelerini sunmaları sonunda kabul edilmesi halinde sağlanır.Detaylı bilgi için buraya bakınız.

2- İşyerinde çalışmaya başladığım halde sigortamı hemen göstermediler ve epey bir süre sigortasız çalıştım. Ayrılsam o sigortasız geçen günlerin tazminatını da alabilir miyim?

İşyerinde çalışırken tazminat almanız mümkün değildir. İş sözleşmesinin kıdem tazminatını almanızı gerektirecek sebeplerden biri ile sona ermesi halinde kıdem tazminatına hak kazanabilirsiniz. Tazminatınızın hesaplanırken ilk işe giriş tarihinize bakılır.  Bakıldığında 9 ay sonradan yapılan giriş geçerlidir. Ancak İş Mahkemesi’ne hizmet tespit davası açıp kazanmanız durumunda işe girişiniz geriye çekilecek ve hem sigortasız çalışmış olduğunuz sürenin sigorta sürelerini hem de tazminat süresini kazanmış olursunuz. Aksi halde yani dava açmadan sigortasız geçen sürelerin tazminatını alamazsınız.

3- İşçi Özlük Dosyası düzenlemeyen işverenlere ceza uygulanıyor mu ?

4857 sayılı İş Kanunu’na göre işveren çalıştırdığı her işçi için bir özlük dosyası düzenlemek zorundadır. İşveren bu dosyada, işçinin kimlik bilgilerinin yanında, bu kanun ve diğer kanunlar uyarınca düzenlemek zorunda olduğu her türlü belge ve kayıtları saklamak ve bunları istendiği zaman yetkili memur ve mercilere göstermek zorundadır. Aksi halde İşçi özlük dosyalarını düzenlemeyen işveren için yasa gereği idari para cezası verilmektedir.

 4- Bir Limited Şirket başka bir Limited Şirkete ortak olabilir mi ?

Ortak olucağı firma, hisse devir sözleşmelerini ticaret siciline tescil ve ilan ederek ortaklığı gerçekleştirmiş olur.