Anasayfa » Makaleler » SGK Teşvikleri Nelerdir?

SGK Teşvikleri Nelerdir?

SGK Teşvikleri Nelerdir?

SGK teşvikleri nelerdir genel olarak bakıldığı zaman Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından çeşitli yasalar veya kanun hükmünde kararnameler ile koşulları belirleyen, uygulanması belirlenen ve uygulaması Sosyal Güvenlik Kurumu genelgeleri ile yapılan, istihdamı özendirmek, işsizliği azaltmak, kayıt dışı istihdamı önlemek ve düzenli prim ödenmesini özendirmek için birçok teşvik yürürlüğe alınmıştır. SGK teşvikleri,

 • İşveren Hissesinden Malullük, Yaşlılık Durumu ve Ölüm Sigortası 5 Puanlık İndirim
 • Yurtdışına Götürülen / Gönderilen Sigortalılar İçin Uygulanan 5 Puan İndirim
 • 4/b (Bağ-kur) 5 puan teşviki
 • Genç Girişimci Teşviki
 • İlave İstihdam Teşviki

Gibi daha birçok farklı 17 teşvik, SGK teşvik 2022 arasında bulunan ve ekonominin temel taşı olan işletmelerin ayakta kalması, işsizliğin azalması bakımından firmaları desteklemesi hayati öneme sahiptir. Bu süreç içerisinde firmalar alnında uzman kişilerden destek alarak, devlet tarafından belirlenen SGK prim teşviklerinden etkin şekilde istifade ederek büyük ölçüde prim maliyetlerinden kurtulma imkanına sahip olmuştur.

SGK Teşvikten Kimler Yararlanır?

SGK teşvikleri ile ödenen primler işverenlerin en önemli maliyet kalemleri arasındadır. SGK teşvikleri ile firmalar istihdam ve sigorta prim desteği almak suretiyle önemli fırsat avantajları ve maliyet imkanları yakalayabilir. Çıkarılan kanunlar ve KHK’lar ile yürürlüğe giren teşvik uygulamalarıyla işverenlerin SGK’ya ödeyeceği primlerle düzenleme yapılır SGK prim maliyetleri belli şartlar altında azaltılmaya çalışılmıştır.

SGK teşviklerinden küçük veya büyük fark etmeden tüm işyerlerinin faydalanma imkânı vardır. İşyerlerinin personel miktarının uzun veya kısa vadede artmış olması en önemli hususlardan biridir. SGK teşvik şartları genel olarak şu şekilde özetlenebilir,

 • Kamu kuruluşlarının dışında da özel sektör işvereni olması şartı
 • Sigorta primlerinin belirlenen yasal süre içinde ödenmesi
 • Aylık olarak hizmet ve prim belgelerinin zamanında teslim edilmiş olma durumu
 • SGK borcunun bulunmaması
 • Kayıt dışı sigortalı personel çalıştırılmaması
 • Yararlanma sürelerinde kadın erkek, yaş durumu ve sahip olunan belgeler
Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Asgari Ücret Arttı Ama Yemek ve Yol Asgari Ücretten Düşüldü!

Ne Kadar Teşvik Alınabilir?

İşyeri çalışan profiline bağlı olarak, istihdama katkıda bulunduğunuz zaman, sigortalının işveren priminde %100’e kadar indirim alabileceksiniz. Toplamda ise ortalama %40’a varan oranlarda indirim sahibi olabilirsiniz. Bu oran hesaplama yapılmadan belirlenmez ve işyerinin personel sayısı, artışı ve önceki aylardan ortalama çalışan sayısı gibi birçok kriter alınan teşvik tutarını değiştirir.