Anasayfa » Muhasebe Hizmetleri » Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Şahıs şirketi nasıl kurulur genel olarak ticari faaliyet göstermek isteyen kişilerin başvurduğu şirket türleri arasındadır. Şahıs şirketleri hem hızlı kurulduğu için hem de maliyetli düşük olduğu için yeni iş kurmak isteyen kişiler tarafından tercih edilen bir şirket türüdür. Bunun yanı sıra şahıs şirketi kuran kişiler, birçok avantajdan yararlanarak ticari faaliyetlerini sürdürmektedir. Şahıs şirketi kurmak için,

  • Öncelikle bir muhasebeci veya mali müşavirle anlaşmak
  • Şirket kuruluş işlemlerinin yapılması için muhasebeci veya mali müşavire vekalet verme
  • Kuruluş aşamasında imza sirküleri, tapu, şirket adresi veya kira kontratı, nüfus cüzdanı ve ikametgâh bilgileri kendisi ile paylaşma
  • Vergi memurlarının yakalanması
  • Şahıs şirketi kurmak maliyeti belirlemek ve şahıs şirketi başvurusu yapmak

Adımlarının ardından yoklama tutanağı düzenlemekte ve aynı gün içerisinde şirketinize ait vergi levhası sizlere iletilir. Şahıs şirketi kuruluşunuz gerçekleştikten sonra şirketinizin faaliyet göstereceği sektöre yönelik odalara kayıt olabilir ve SGK gibi işlemleri yapabilirsiniz.

Şahıs Şirketleri Çeşitleri

Şahıs şirketleri de kendi içerisinde üç farklı şekilde tanımlanabilmektedir. Bunlar, kollektif şirketler, adi şirketler, komandit şirketler olabilmektedir. Kollektif şirket, ticari faaliyet yürütmek için gerçek kişiler tarafından kurulan bir şirket türüdür ve kolektif şirketler de ortakların hepsinin şirkete karşı sınırsız sorumluluğu vardır. Komandit şirket, çoklu ortaklık yapısı ile bir sözleşme çerçevesinde kurulurken adi şirket, sahibinden farklı bir varlığı olmayan şahıs şirketi türüne verilen isimdir.

Şahıs Şirketi Kurmanın Avantajları

Şahıs şirketi kurmanın avantajları açısından bakıldığı zaman bu şirket türünün en önemli avantajı, kuruluşunun kısa olmasıdır. Genellikle şirket kurma işlemleri 1-2 gün içerisinde tamamlanabilmektedir. Bunun dışında şahıs şirketi kurmanın bazı avantajları şu şekilde özetlenmiştir,

  • Şahıs şirketlerinin kuruluş süresi kısadır ve genellikle şirket kurma işlemleri 1-2 gün içerisinde tamamlanır.
  • Şahıs şirketi maliyeti diğer şirketlere oranla düşüktür ve şahıs şirketlerinde gelire dayalı kademeli vergi sistemi bulunur.
  • Şahıs şirketlerinin defter tasdik ücretleri düşüktür ve işlem hacmi az olduğu için muhasebeci, mali müşavir ücretleri de düşüktür.
  • Şahıs şirketlerinde kapanış işlemleri 1 gün içerisinde yapılır, şirket sorumluluğu ve yetkiler sadece şirket sahibine aittir.
Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Tek Pay Sahipli Anonim Şirketlerin Kuruluşu