Anasayfa » Makaleler » Asgari Ücret Arttı Ama Yemek ve Yol Asgari Ücretten Düşüldü!

Asgari Ücret Arttı Ama Yemek ve Yol Asgari Ücretten Düşüldü!

Asgari Ücret

Asgari ücretin 1.300 TL’ye çıkması ile birlikte patronlar yeni çıkış yolları aramaya başladı.İşçiler yüzde 30 zamlı olarak ilk maaşını şubat ayının başında aldı. Bazı patronlar, fazla mesai alacağını 1300 TL’lik asgari ücretin içine dahil ederek ödeme yaptı. Bazı belediyeler ise taşeron çalıştırdıkları güvenlik görevlilerine ‘yüzde sıfır zammı kabul ediyorum’ yazılı belge imzalattı.

İşverenler son olarak işçilerin yol ve yemek parasına göz dikti. Çalışanını ‘asgari ücret+ yol + yemek’ şartıyla işe alan bazı işverenler yeni dönemde bu sistemi kendi lehine çevirmeye çalışıyor.

İşverenler  ‘yol+ yemek’ ödemesini kaldırarak çalışana sadece asgari ücret teklifi sunuyor. Böylece taşeron bir firmada geçen yıl 1000 lira asgari ücret ve 300 TL’lik yol ve yemek parası alan bir işçinin yeni dönemde 1.300 TL’lik gelirinde hiçbir artış olmadı.

Bazı firmalar ise yıl içerisinde ödedikleri maaş sayısında değişikliğe gitmeye hazırlanıyor. Örneğin; çalışanına yılda ikramiye dahil 16 maaş ödeyen bir işyeri bu sayıyı 12’ye düşürme yoluna gidecek.

 

 

 

 

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Bir Günde Şirket Kuruluşu !