Anasayfa » AnasayfaSlider » 5 yıl boyunca alınamayan borçlar silinecek!

5 yıl boyunca alınamayan borçlar silinecek!

 

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi’nin yayımladığı yeni tebliğde tahsil edilmeyen kamu alacakları için zaman aşımı süresi 5 yıl olarak belirlendi. Bu süre boyunca ödenmeyen tüm borçlar silinecek.

Yeni tebliğde devlete borcu olanlara iyi haber var!
Kamu alacakları, vadesinin olduğu takvim yılından sonraki yıldan itibaren 5 yıl içinde tahsil edilmezse zamanaşımına uğrayacak. Yani vadesi 2016 içinde dolacak bir alacak için zaman aşımı süresi 2017 yılından itibaren 5 yıl olarak düzenlenecek. Bu süre zarfında devlet alacağını tahsil edemezse borç ortadan kalkacak. Böylece kamu, kendine de süre sınırı koymuş oluyor, tahsilat için 5 yıl süre tanınıyor.

İDARİ CEZA VE SOSYAL GÜVENLİK KURUMU’NA 10 YIL
İdari para cezalarında 5 yıllık süre uygulanmıyor, süre 10 yıl olarak belirleniyor. Örneğin Sosyal Güvenlik Kurumun’ca kesilen idari para cezaları için 10 yıllık zaman aşımı süresi uygulanıyor.

İFLAS HALİNDE 20, ADLİ CEZADA 10 YIL ZAMANAŞIMI SÜRESİ
Borçlunun iflası söz konusu olduğunda ise zaman aşımı süresi değişiyor. Mallar tasfiye edilmesine rağmen kamu alacağı tahsil edilemezse borç için aciz vesikası düzenleniyor. Bu vesika genel olarak borçlunun bu miktarı ödeyecek bir malının ya da varlığının olmadığını gösteren belgeden oluşuyor. Burada kamu alacağı için zaman aşımı süresi belgenin düzenlenmesinden sonraki 20 yıl olarak belirlenmiş, adli para cezalarında ise zaman aşımı süresi 10 yıl olarak uygulanıyor. Adli para cezasına çarptırılan kişinin yaşı da bazı indirimler sağlıyor. Ayrıca bu cezaların zaman aşımının tayininde mahkeme kararının kesinleştiği gün esas alınıyor.

DİKKAT!  1 LİRALIK TAHSİLAT BİLE ZAMANAŞIMINI YENİDEN BAŞLATABİLİR.
Zaman aşımı durumunda tahsil edilmeme durumu borcun tamamı için geçerli değildir. 5 yıl içinde 1 liralık bile bir tahsilat olsa, zaman aşımı yeniden başlatılıyor. Özellikle vergi alacaklarında bu durum sıkça karşımıza çıkmaktadır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Beklenen Yasa Yürürlükte. Müjde Yasası Maaşları Artırdı!

HİLELİ İFLASTA FARKLI UYGULAMA
Tebliğin dördüncü maddesine göre borçlunun yabancı memlekette bulunması, hileli iflas etmesi veya terekenin tasfiyesi dolayısıyla zaman aşımının işlememesi halinde 5 yıllık süre, sebeplerin kalktığı günün bitmesinden itibaren başlamaktadır. Burada da yine 5 yıllık süre dikkate alınıyor fakat başlangıç tarihi değiştiriliyor.

İFLAS ERTELEMEDE YENİ DURUM
İflas erteleme kararı çıktıktan sonra borçlu aleyhine hiçbir takip yapılamamaktadır. Daha önce başlamış takipler de duruyor, bu durumda yeni tebliğe göre kamu alacaklarına ilişkin zaman aşımı, iflas erteleme süresince işlemiyor.

ZAMAN AŞIMINDAN SONRA İSTEYEN ÖDEYEBİLİR!
Zaman aşımından sonra mükellef, bu parayı ödemek isterse tebliğ buna da izin veriyor. Yani vatandaş isterse borcunu silinmesine rağmen ödeyebilecek.