Anasayfa » Güncel Haberler » 3 Yıl Gayrimenkulünü Satmayana Vatandaşlık

3 Yıl Gayrimenkulünü Satmayana Vatandaşlık

resmi-gazeteİnşaat sektörünün sıkça dile getirdiği isteklerden biri vatandaşlık hakkı sınırının 250 bin dolara düşürülmesiydi. Resmi Gazete’de bugün yayımlanan 106 sayılı kararnameye göre, yabancıların vatandaşlığa geçişi için gereken asgari taşınmaz bedeli de 1 milyon dolardan 250 bin dolara çekildi.

Yani 250.000 USD tutar değerinde bir gayrimenkulü, 3 yıl satmamak kaydı ile satın alırsanız T.C. vatandaşlığına sahip olabilirsiniz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan kararla, 2010 yılında yürürlüğe giren Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik’in 20’nci maddesinde değişikliğe gidildi. Buna göre;

Sabit sermaye tutarı ve istihdam şartı düşürüldü

Yeni düzenlemelere göre, Türkiye vatandaşlığına hak kazanmak için öngörülen sabit sermaye tutarı 2 milyon dolardan 500 bin dolara indirildi.

Vatandaşlığa hak kazanma şartları arasında yer alan en az 100 kişiye istihdam sağlama ifadesi de 50 kişi olarak değiştirildi.

Vatandaşlığa geçme hakkı kazanmak için Türkiye’deki bankalarda tutulması gereken mevduat miktarı da 3 milyon dolardan 500 bin dolara düşürüldü.

Asgari taşınmaz bedeli 250 bin dolar

Türkiye’de gayrimenkul sahibi yabancıların vatandaşlığa geçişi için gereken asgari taşınmaz bedeli de 1 milyon dolardan 250 bin dolara çekildi.

Diğer yandan, vatandaşlık kazanma başvuruları ile ilgili süreci takip etmek amacıyla İçişleri Bakanlığı bünyesinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı temsilcilerinden oluşan bir komisyon kurulabileceği belirtildi.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  İş Hayatında Kiralık İşçi Dönemi